Xülasə, noyabrın birinci on günlüyünə bir o qədər də çox qalmayıb, bir də gözümüzü açıb görəcəyik ki, seçkilərdir...
Bir daha deyirəm ki, elə bəndəniz də hesab edir ki, prezident Klinton olacaq və Ağ Ev daha bir müddətyenə də demokratların sərəncamında qalacaq. Amma mənə elə gəlir ki, amerikalı siyasətçilər Trampı dəstəkləyənləri də unutmamalıdırlar.Onlar da cəmiyyətin bir kəsimidir və bu kəsimin necə düşünməsi, nə deməsi heç də az əhəmiyyət kəsb etmir...
O ki qaldı H.Klintonun prezidentliyinə, bir daha deyirəm ki,heç də böyük dəyişikliklər gözləmirəm. Xanım Klintonun ABŞ-ın kürd yaraqlılarını dəstəkləyəcəyini və onları silahlandıcağını deməsi məndə narahatlığı bir az da artırdı. Di gəl, yenə də məntiqə üz tuturam. Ümid edək ki, H.Klinton prezident seçiləndən sonra onun ABŞ-ın əsl geosiyasi maraqları haqqındakı təsəvvürü daha çox cilalanacaq...
Biz gəldikdə isə, burada konkret söz demək çətindir. Qarabağla bağlı C.Kerrinin son açıqlaması əslində heç də bir siyasətçinin baxışını ifadə etmir və daha çox ABŞ hakimiyyətinin mövqeyi kimi dəyərləndirilməyə iddialı görünürdü. Düzdür, Azərbaycanda hələ də ümid edirlər ki, o, ABŞ hakimiyətinin mövqeyini ifadə etmirdi.
Nə bilmək olar? Hər halda, C.Kerri bunu böyük siyasətlə vidalaşmaq ərəfəsində demişdi vəümid edək ki, yeni kabinet onun dediklərinə ciddi korrektələr eədəcək. Amma bunun üçün bir az gözləmək lazım gələcək.
Burada daha bir məsələni də qeyd etmək istərdim. Baltik ölkələrinin yaxınlığında rus hərbi qüvvələri az qala bir hərbi şəhərcikdən digərinə doğru hərəkət edəndə Avropa da, ABŞ da hay-küy qoparır ki, bəs qoymayın, ruslar Baltik ölkələrinə təcavüz etmək istəyir! Hətta yadıma gəlir ki, bir dəfəhəmin “İsgəndər” raketləri Kalininqradda görünmüşdü. Avropada elə hay – küy qopdu ki, gəl, görəsən!..
İndi “İsgəndər”lər Qafqazda da nümayiş etdirildi, hətta Yerevanın küçələrinə çıxarıldı. Nəsə dedimi Avropa? Nəsə dedimi ABŞ? Təəssüf ki, heç nə deyilmədi...
Sözsüz, burada bir amilin də rolu var. Onu bir daha təkrarlamaq zorundayıq. Məsələ bundadır ki, adam əvvəl özü hay-küy qaldırmalıdır ki, kimsə onun harayına səs versin. Baltikyanı ölkələr ilk növbədə özləri hay-küy qaldırır. Bəs biz nə deyirik? Deyirik ki, Rusiyadostumuz və strateji müttəfiqimizdir. Bunun müqabilində Qərb durub nə etsin? Desin ki, ay aman, qoymayın, bəs dost dosta təcavüz edir?!..